Operační středisko hasičů bylo o úniku CO se zraněními informováno v sobotu krátce před dvacátou hodinou. Na místo vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě.
V Hlučíně zranil oxid uhelnatý 14 osob, ve Frýdlantu nad Ostravicí 2 osoby
Při příjezdu k rodinnému dvojdomku (se dvěma vchody) v Služovicích už bylo všech šest osob, z toho tři děti, venku z postiženého bytu. Pracoval zde již tým zdravotníků ZZS MSK. Hasiči ihned odpojili plynový kotel v koupelně, kde se měla předtím mýt obě děvčata, a měřili koncentraci oxidu uhelnatého jak v koupelně, tak ve vedlejším pokoji. Protože otec jedné z dívek již intenzivně větral v celém bytě, jimi naměřené hodnoty už nebyly životu a zdraví nebezpečné.
Stejný muž mezitím vyvedl z bytu dva psy. Při hovoru s hasiči uvedl, že kotel před dvěma týdny kontroloval servisní technik, takže jej považoval za zcela funkční. Hasiči odešli měřit koncentraci oxidu uhelnatého i do druhého bytu rodinného dvojdomku, ale naměřené hodnoty zde byly nulové. Proto počkali, až klesnou na nulu i v postiženém bytě, a odjeli na základnu. Předtím ale stačili velmi potěšit plyšovým pejskem, kterého vozí v hasičském autě, mladšího bratra jedné z intoxikovaných dívek.
Oxidu uhelnatého se nadýchaly během ledna na různých místech Moravskoslezského kraje více než dvě desítky osob, jedno zranění bylo přitom tragické.
Otravy CO z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji i nadále poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun.