Po nahlášení požáru na krajské operační a informační středisko byly k události vyslány tři jednotky hasičů i s výškovou technikou, jelikož se jednalo o byt ve třetím patře. Po příjezdu na místo a průzkumu bylo zjištěno, že obyvatel bytu se pokusil zvládnout plameny pomocí hasicího přístroje. Na jeho snahy poté navázali hasiči, kteří požár velmi rychle lokalizovali a zlikvidovali. Zabránili tak jeho rozšíření, díky šetrnému přístupu a využití termokamery také větším škodám. Ve spolupráci s dobrovolnými jednotkami využili přetlakovou ventilaci k odvětrání objektu.
Škoda byla vyčíslena na 750 tisíc korun a dle zjištění našeho vyšetřovatele byla příčinou závada na elektroinstalaci pračky. K rozšíření požáru na celý spotřebič a další vybavení ovšem došlo kvůli nepřítomnosti obyvatele bytu, který by jinak počínající problém odhalil dříve. Pochvalu si nicméně zaslouží to, že se snažil požár zdolat vlastními silami a využil k tomu hasicí přístroj, který byl nainstalovaný na chodbě bytového domu.
Nejedná se o ojedinělý případ. U požárů spotřebičů, jako jsou klimatizace, pračky, sušičky, mikrovlnky či varné konvice, zasahujeme v Olomouckém kraji v průměru pětadvacetkrát ročně a škody se pohybují v milionech korun. Připravili jsme proto pro vás pár základních rad, jak těmto událostem předcházet a udržovat tak svůj domov v bezpečí.
- Při instalaci spotřebiče se spolehněte na odbornou firmu či prověřeného odborníka.
- Dodržujte návod výrobce ve všech bodech.
- Zapnuté spotřebiče nenechávejte bez dozoru. Raději je nezapínejte, ani když jdete spát.
- Při odjezdu na delší dobu vytáhněte ze zásuvky spotřebiče, u kterých je to možné.
- Zavčas zavolejte hasiče. Urychlíte profesionální pomoc pro případ, že byste požár nezvládli vlastními silami.
Pro doplnění: U požáru ve čtvrtek zasahovala profesionální jednotka ze stanice Olomouc a dvě dobrovolné jednotky z Olomouce, a to Chválkovice a Černovír.
Informovala por. Mgr. Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje.
(rp,hasicskelisty.cz,foto:hzs olomouckého kraje)