Podle varování meteorologů nastala nejhorší situace v odpoledních hodinách. Do té doby řešilo operační středisko v celém kraji 42 událostí. Zpočátku se počet výjezdů zvýšil na Příbramsku, kde hasiči především odstraňovali popadané stromy a ulámané větvě nebo uvolňovali ucpané kanalizace. V okrese Příbram zaznamenali jenom za pondělí 14 zásahů.
Bouřková vlna se přesunula do sousedního okresu Beroun, kde hasiči vyjížděli k 31 událostem. Přívalové deště i krupobití měly lokální charakter a nejvíce škod způsobily na Hořovicku. Přímo ve městě nebo v jeho spádových obcích bylo nahlášeno přes dvacet žádostí o pomoc.
Hasiči z hořovické stanice například zasahovali ve dvou panelových domech, ve kterých kroupy ucpaly dešťové odtoky ze střech a voda protékala oběma domy i skrz průchody pro elektroinstalaci. Na některých místech Hořovicka napadla několikacentimetrová vrstva krup, které pak voda odnášela do níže položených částí, až se vytvořila téměř půlmetrová neprůstupná bariera. V ulicích to pak vypadalo jako při sněhové kalamitě, včetně nasazení techniky!
Silné lijáky pak postoupily do kladenského okresu, kde počet událostí za celý den přesáhl padesátku, tedy třetinu všech ve středních Čechách. Nejčastěji jednotky likvidovaly ucpané kanalizace, čerpaly vodu ze zatopených sklepů, kotelen a garáží nebo odklízely zlámané stromy a větve.
Hasicskelisty.cz: Na Frýdecko-Místecku to hodně foukalo, hasiči se skoro nezastavili
Při kalamitě se do záchranných prací rovněž výrazně zapojily jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí, neboť profesionální hasiči nestačili obrovský počet událostí nahromaděných do krátkého intervalu pokrýt. V některých případech dobrovolné jednotky nezasahovaly přímo u událostí, ale vytvořily zálohu pro stanice HZS Středočeského kraje.