K Drhovli, části obce Drhovle Zámek vyjeli profesionální hasiči ze stanice Písek a jednotka SDH obce Čimelice. Tu velitel zásahu ponechal na blízké čerpací stanici v záloze. Hasiči okolo cisterny, která byla odstavena mimo komunikaci, vytýčili nebezpečnou zónu 50 metrů. Jednotka pak vybavena plnou chemickou ochranou evakuovala řidiče, který zůstal sedět v kabině. Řidič neutrpěl žádné zranění.
Průzkumem hasiči zjistili únik přibližně 15 litrů síry, a to horním víčkem na cisterne. Síra stekla po cisterně na silnici.
Mezitím operační důstojníci na operačním středisku zkonzultovali přesný postup neutralizace síry, který následně hasiči na místě provedli. Síru nechali ztuhnout a následně mechanicky vyčistili.
Konzultace proběhla prostřednictvím sytému TRINS (= transportní informační a nehodový systém, který poskytuje nepřetržitou odbornou i praktickou pomoc při řešení mimořádných situací spojených s přepravou či skladováním nebezpečných látek na území České republiky).
Hasiči u zásahu spolupracovali s Policií ČR, která v místě zásahu usměrňovala dopravu. Silnice byla průjezdná se zvýšenou opatrností. Dále se na místo dostavili pracovníci České inspekce životního prostředí, vodoprávního úřadu a SÚS, kteří prověřili, zda nedošlo k úniku na silnici, kde cisterna již projela.
Zásah byl u Drhovle byl ukončen okolo poledne. Hasiči provedli vlastní suchou dekontaminaci. Cisterna, která byla jinak zcela nepoškozena, odjela s policejním doprovodem do Neratovic.
Polde vyjádření zástupců všech přítomných organizaci nebylo nijak poskozeno životní prostředí. Nemusela být přijímána ani žádná ochranná opatření pro obyvatelstvo.
Síra je v podstatě nejedovatá, avšak vdechováním výparů nebo prachu může dojít k zažívacím potížím. Silně dráždí oči, sliznice, dýchací cesty a pokožku. Roztavená kapalná síra má velkou přilnavost k pokožce a při styku s ní způsobuje obtížně hojitelné popáleniny. Požití větší dávky je nebezpečné pro možnost vzniku sirovodíku činností střevních mikroorganismů. Nebezpečí kapalné (roztavené) síry spočívá i v její schopnosti rozpouštět sirovodík, který se pak při chladnutí uvolňuje. Pak může nad hladinou roztavené síry vzniknout toxická a výbušná směs. Síra kapalná se používá zejména pro výrobu kyseliny sírové a případně k dalším technickým účelům. Nikdy nevylévat do kanalizace.
Informovala Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje.