Takže si dovolujeme poskytnout pár užitečných rad, jak se zbytečným obstrukcím rovnou vyhnout a začít nejdříve s odhodláním stát se dobrovolným hasičem.
Nejdříve musí vzniknout parta v počtu 12 osob. Což je minimální počet lidí pro založení sboru. Následuje projednání vlastního zřízení jednotky na zasedání zastupitelstva obce. Zde je nutno rozhodnout o konečné formě zřízení jednotky - jednotka jako součást obecního úřadu nebo organizační složka obce, resp. zřízení společné jednotky Požární ochrany.
Kdo bude velitelem jednotky?
Taktéž je nutno projednat formu smluvního vztahu členů jednotky k obci dle zákoníku práce – pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce nebo pouze na základě dohody o členství v jednotce bez vzniku pracovně právního vztahu ovšem jednoznačně řešící jednoznačně řešící práva, povinnosti a nároky člena a obce. Rovněž je nutno určit, komu bude velitel jednotky odpovídat za činnost jednotky a za zajištění její akceschopnosti. Zpravidla zastupitelstvo obce pověřuje tímto starostu obce.
Ve fázi zřizování jednotky SDH obce se členů týká vstupní zdravotní prohlídka. Zdravotní prohlídky nových členů hradí obec. Členové jednotky musí absolvovat příslušnou základní odbornou přípravu a příslušný kurz odborné způsobilosti nejpozději do 12 měsíců od zařazení do příslušné funkce v jednotce.
Druhy a délky kurzů odborné způsobilosti členů jednotky pro vybrané funkce stanovuje svými pokyny Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS ČR, které zveřejňuje na svých webových stránkách. Odborná způsobilost se ověřuje zkouškou a prokazuje se osvědčením.