Co vede děti k tomu, že se věnují hasičskému sportu?
Z mého pohledu je to především rodinná tradice, geografická dostupnost, jelikož sportovní družstva mladých hasičů jsou téměř v každé obci, a také kombinace technické zručnosti a atletické rychlosti.
Požární sport nabízí všestranné a komplexní dovednosti. Jak může taková průprava dětem pomoci v běžném životě?
Velmi výrazně. Kromě základních celoživotních sportovních návyků, jako jsou běh, pravidelné kondiční cvičení či posilování, zcela jistě učí děti kolektivní soudržnosti, kamarádství a chování fair play. Hasičský sport není jen sportovní odvětví. Být dobrovolným hasičem, malým či velkým, sportujícím či nikoliv, je životní styl.
Připravujete nějaké novinky pro sportující hasičskou mládež?
V březnu odstartujeme III. ročník Českého halového poháru, v němž dochází k modernizaci disciplíny běh na 60 m s překážkami, protože v kategorii starších žáků bude možné k plnění disciplíny využít i spojky hadic ROTT, jak je tomu i v mezinárodních pravidlech. Stále také věříme, že se nám do tohoto halového seriálu podaří zahrnout i další kolo soutěže.
Změnila se situace na úseku mládeže po V. sjezdu SH ČMS?
Osobně nevnímám, že by v naší práci došlo k výrazným změnám. Napříč sdružením byly ustanoveny odborné rady mládeže od těch okresních, až po republikovou. Zde nastaly nějaké personální změny, žádné však nebyly zásadního charakteru. Co naopak vnímám jako velmi pozitivní, je udělení Titulu organizace uznaná MŠMT pro práci s dětmi a mládeží, který nám byl předán z rukou paní ministryně Valachové v prosinci loňského roku s platností až do roku 2020. K udělení titulu byla vyhlášena poměrně náročná pravidla, o to více nás těší uznání naší práce na úseku mládeže.
Jakým záležitostem se momentálně nejvíce věnujete?
Nyní zpracováváme výsledky přidělené státní dotace z MŠMT, tvoří se metodický pokyn, připravují se podklady pro dílčí dohody s OSH a KSH a podklady pro školení hospodářů. Pro rok 2016 se nám na činnost úseku mládeže podařilo zajistit 20 300 000 korun, z toho 5 000 000 na osobní náklady. Je to opět navýšení oproti roku 2015, což je samozřejmě pozitivní zpráva. V plném proudu je příprava národních reprezentací, ať již dorostu v požárním sportu, tak obhájkyň hasičského olympijského zlata v disciplínách CTIF. Dále se dokončuje elektronická podoba aktualizované Směrnice hry Plamen, která by již od dalšího ročníku 2016/2017 měla být v platnosti. Podali jsme rovněž žádost o akreditaci kurzů pro hlavní vedoucí táborů a zažádali jsme také o investiční dotace z odboru pro mládež MŠMT.
Které velké akce se v oblasti mládeže připravují?