Přispěchal muži na pomoc a začal jej ošetřovat. Měl k dispozici záchranářský batoh, který z vlastní iniciativy vozí s sebou právě pro podobné případy. Starší muž nereagoval na žádné podněty, a to ani na bolestivé stisknutí citlivých částí na obličeji. Hasič SDH Šumburk zjistil u muže slabší dýchání, uložil jej na záda, provedl záklon hlavy, poskytl mu tzv. "tepelný komfort" pomocí izolační fólie a dále monitoroval jeho životní funkce.
V tu chvíli kolem projížděl, ve svém osobním volnu, profesionální hasič ze stanice v Tanvaldu. Bez váhání se připojil ke svému dobrovolnému kolegovi. Po krátkém zhodnocení situace využili hasiči pomoci přítomné řidičky, která na místě zastavila. Tato žena komunikovala s dispečerkou Záchranné služby a předávala informace hasičům, kteří se snažili zachránit nemocnému život.
Přibližně po jedné minutě byla u muže zjištěna úplná zástava dechu. Po krátkém ověření průchodnosti dýchacích cest, přistoupili zachraňující k nepřímé masáži srdce. K podpoře dechových funkcí využili ambuvak. Oba se shodují, že skutečnost, že měli tuto speciální pomůcku k dispozici, zcela jistě pozitivně ovlivnila následný vývoj události. Profesionální hasič prováděl nepřímou masáž srdce pět až šest minut, a tak jak jsou hasiči školeni, po každých třiceti stlačeních následovalo dvojí vdechnutí vzduchu do plic zachraňovaného, které prováděl pomocí ambuvaku jeho dobrovolný kolega.
Neváhal a pomohl. Statečný zachránce převzal medaile od policie i hasičů
Po této době došlo ke spontánní obnově dýchání pacienta, a tedy i k obnovení srdeční činnosti. Několik minut poté na místo přijel zkušený lékař Zdravotnické záchranné služby, který celou událost převzal.
Přestože na místě zachraňovaný stále ještě nereagoval na vnější podněty, ještě týž večer se na oddělení ARO dožadoval láhve vína k oslavě své záchrany.