Není nutno dodávat, že hasiči se spolu s ostatními složkami IZS musejí na místo dostat včas a k tomu potřebují pomoc řidičů. Už ve chvíli, kdy do kolony řidiči přijíždějí, měli by vytvářet takzvanou záchrannou uličku, tedy pruh široký minimálně 3 metry, podle následujících pravidel:
*) na silnici o dvou jízdních pruzích mezi sebou vozidla vytvoří jeden průjezdný jízdní pruh
*) na silnici o třech a více jízdních pruzích mezi sebou vozidla vytvoří průjezdný jízdní pruh tak, že ti, co jedou vlevo, se řadí co nejblíže k levé krajnici, a vozidla v pravých pruzích a ve středním pruhu musí zajet co nejblíže k pravému okraji vozovky. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích mohou při vytváření záchranné uličky vjet na krajnici nebo na střední dělící pás.
Jako lehce zapamatovatelnou pomůcku mohou řidiči použít postavení prstů na pravé ruce. Palec symbolizuje vozidla v levém jízdním pruhu, mezera mezi palcem a ukazováčkem záchrannou uličku, a ostatní prsty zbytek jízdních pruhů.
Pokud řidiči dojíždějí kolonu nebo v koloně stojí jako poslední, měli by mít zapnutá výstražná světla. Jestliže na dálnici nebo rychlostní silnici řidiči zastaví přímo v místě nehody, je lepší kvůli vlastní bezpečnosti vozidlo urychleně opustit a počkat za svodidly. Při vystupování z vozu je nutné dávat pozor na to, co se děje za vámi. Před otevřením dveří proto zkontrolujte situaci ve zpětném zrcátku a oblečte si reflexní vestu, kterou byste měli v autě mít vždy při ruce. Je doporučeno s sebou vozit tolik záchranných vest, kolik v autě cestuje pasažérů.
V případě, že chcete dopravní nehodu ohlásit a nejste si jistí polohou, můžete použít tlačítko eCall (Emergency Call), které se nachází ve všech novějších vozech. Zavoláte tak na linku 112 a zařízení navíc operátorovi automaticky předá informaci o tom, kde se nacházíte.
V koloně totiž můžeme nečekaně uvíznout kdykoli a je proto lepší s takovou možností počítat a připravit se na ni, obzvláště s ohledem na letní horka a pokud cestujete s malými dětmi, pro které mohou být vysoké teploty velice nebezpečné. S sebou byste vždy měli vozit dostatečné množství tekutin pro všechny pasažéry, pokud jedete na delší cesty, sbalte i jídlo. Myslete také na to, abyste měli dostatek paliva a nikdy nejeli jen s rezervou, při popojíždění v kolonách by vám nemuselo vystačit k dojezdu. Pokud vypínáte motor nebo nemáte klimatizaci, otevřete všechna okna a nechte auto důkladně větrat.
Autorkou zprávy, kterou jsme převzali z webu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, je Klára Ochmanová, tisková mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR