Mrazy lákají k bruslení na vodních tocích. Je to mnohdy past

Záchranný kruh je k ničemu

Teploty hluboko pod bodem mrazu, signál pro bruslení na zamrzlých hladinách. Přestože každý rok je vydáno mnoho varování před vstupem na slabý či nekvalitní led, vždy se najdou tací, kteří je nerespektují.

Na příkladu výcviku hasičů z loňského roku si lze ilustrovat jak "snadno" se hasičům zachraňuje člověk, který se probořil ledem.Procvičovali různé druhy technik a taktických postupů, jak dostat tonoucího bezpečně na břeh.

Jako nejdůležitější faktor se ukázala volba postupu a pomůcek v závislosti na kvalitě a síle ledu. Dokud je led kompaktní a bez vzduchových bublin, je možné používat větší škálu záchranných prostředků, jako jsou žebříky, nosítka či člun.



Jako nevhodné pro záchranu se jeví házecí pytlíky, či záchranné kruhy a to z několika hledisek. Tonoucí v ledové vodě velmi rychle ztrácí cit v rukách, posléze i v pažích a není po určité době v řádu jednotek minut již sám schopen se kruhu, házecího pytlíku, lana, větve či jiného předmětu zachytit.  

A je to tady! Na Orlické přehradě utonul bruslař, tělo se hledá

Také dosah těchto záchranných pomůcek je omezený.  Cvičení ukázala, že například záchranným kruhem se nedá ze břehu docílit delší vzdálenosti, než cca 12 - 15m. Nejrychlejší variantou se ukázalo použití hasičského opasku jako záchranné smyce s navázaným lanem. Zachraňující se přiblížil po břiše k tonoucímu za použití  bodců do ledu, podvlékl tonoucímu opasek pod pažemi a zbytek jednotky oba vytáhl.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Plzeňského kraje)

V Náchodě hořela pouliční lampa

22.11.2024 07:00:00

K požáru svítidla pouliční lampy vyjížděli do Zámecké ulice v Náchodě hasiči z CHS Velké Poříčí a Hasiči Náchod. Požár byl s využitím výškové techniky uhašen přenosným hasicím přístrojem CO2. Ha...