Aby v tomto směru mohli působit bezpečně a efektivně, je třeba zabezpečit odpovídajícím způsobem jejich výcvik. Právě proto proběhlo taktické cvičení hasičských záchranných sborů Plzeňského kraje na dopadové ploše Jordán.
Hasiči chtěli nalézt taktický zásahový koncept využitelný i pro další dopadové plochy, zaměřený zejména na dopravu dostatečného množství vody na místo zásahu a požární obranu bez toho, že by museli do dopadové plochy přímo vstoupit.
Uvítali proto žádost Agentury ochrany přírody a krajiny simulovat v rámci řízeného bezlesí v souladu s plánem péče na cílových plochách reálnou mimořádná události a věrně tak demonstrovat, jak se oheň na dopadové ploše chová, seznámit hasiče s riziky a základními taktickými principy zásahu s přítomností pyrotechnické zátěže.
Pokud by hasiči cvičení nerealizovali, znamenalo by to, že v případném skutečném požáru budou jednotky zasahovat bez přípravy, což by vedlo přímému ohrožení životů a zdraví zasahujících a řádově vyšším škodám na majetku a životním prostředí.
Hasicskelisty.cz: Hasiči nacvičovali zásah pro případ velkého lesního požáru
Za posledních 10 let proběhlo na dopadových plochách zhruba sto požárů různého rozsahu, nejvíce v květnu. Důležité doporučení, které vyplývá ze zkušeností ze zahraničí, je zásada nevypalovat za sucha v létě a na podzim, protože může úplně vyhořet i vyschlá humusová svrchní vrstva půdy. Po odzkoušení začátkem letošního května je zřejmé, že humusová vrstva nebyla požárem narušena.