![[ title]](http://www.hasicskelisty.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_279001b3-7683-4a23-8bc0-3448b51c22f8_dd67f49ba8b508e3c9db5f7874a7ef85_92a6581988156f41bcf7821ac081eb6e.jpg)
Ale někdy se stane, že zásah nutný k záchraně je mimo tyto povinné znalosti a nacvičené dovednosti.Jedním typem takovýchto událostí jsou zásahy ve výšce a nad volnou hloubkou. V těchto případech se ke slovu dostávají specializované skupiny lezců, které pracují zcela samostatně. Hasiči-lezci jsou speciální skupinou u každého krajského sboru, která má znalosti a dovednosti v lezení mnohem více prohloubeny a procvičeny.
Výcvik lezců na Branické skále. Večerní prověrka nejen ve slanění
Na největší stanici HZS Jihočeského kraje v Českých Budějovicích je na každou ze tří směn plánovaná šestičlenná lezecká skupina. Na ostatních stanicích v „okresních“ městech jsou pak na každé směně tři lezci. Celkový počet lezců se tedy u HZS Jihočeského kraje pohybuje okolo 70.
Každý z hasičů-lezců ovládá techniky lezení na přírodních útvarech, jako jsou skály či jeskyně, a samozřejmě i na stavbách typu komíny, jeřáby, stožáry. Umí zasahovat ve skalnatých průrvách či studních. Každý z nich zná pravidla lezení prvolezce, a to ve výšce i nad volnou hloubkou, není pro ně problém výstup po laně, slanění, přestup z lana na lano. Práce lezců je extrémně nebezpečná, proto všichni dokonale znají jištění a sebejištění.
Stát se hasičem-lezcem není jen tak. Hasič, který chce být členem lezecké skupiny, musí absolvovat základní odbornou přípravu se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou. Důkladný a náročný výcvik budoucího lezce vede buď hasič-instruktor, nebo hlavní instruktor kraje. Složení závěrečných zkoušek před komisí následuje po 80 hodinovém kurzu zaměřeném jak na teorii, tak praktickou činnost.