Hasiči Libereckého kraje mají body záchrany už vyznačené ve svých mapách

Slouží zejména k přesné lokalizaci volajícího

Operátoři tísňových linek denně narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde přesně se nacházejí. Důvodem je samozřejmě stres a špatná znalost prostředí. V městech je situace trochu jednodušší, člověk zjistí označení ulice, číslo popisné a má vyhráno. O hodně složitější je to v terénu, zvláště pak pro turisty, kteří jsou v daném místě třeba úplně poprvé.

K orientačním bodům, které mohou pomoci, v poslední době přibyly tzv. body záchrany. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje má tato místa vyznačená ve svých mapových podkladech a po sdělení kódu na cedulce jste okamžitě lokalizováni.

„Bod záchrany je místo v krajině označené tabulkou s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případech, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných prací," vysvětluje zástupce libereckého krajského operačního střediska plk. Ing. Milan Zobač.

Jak doplnil, body záchrany jsou implementovány do informačního systému IZS a uvádějí informace o kontaktu na poskytnutí pomoci složkami IZS. Tyto údaje jsou tedy využívány na operačním středisku HZS a slouží zejména k přesné lokalizaci volajícího. Body záchrany jsou instalovány v místech s možným výskytem vzniku život ohrožujících situací, kde je obtížné zjistit a popsat přesnou polohu. Umístěny jsou tedy v lesních porostech a horských oblastech.

Traumatologické body najdete například v Krkonošském národním parku nebo na Riegrově stezce na Semilsku. Na Riegrově stezce řeší záchranáři každoročně několik událostí a jelikož jde o hluboké údolí, které má pouze dva vstupy (od části Semil Bítouchov nebo Spálova), je přesná pozice důležitá pro efektivní nasazení sil a prostředků. Vždy platí pravidlo, že způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh řešení události.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Libereckého kraje)