Hasiči - potápěči v Pardubicích působí již více než dvacet let

K potřebě hned pro několik krajů  

Na centrální hasičské stanici v Pardubicích již více než 20 let působí hasiči potápěči. Je to jedna z činností, kterou profesionální hasiči vedle hasičů chemiků a lezců, vykonávají.

Aby se hasič stal potápěčem, musí projít speciální lékařskou prohlídkou a úspěšně absolvovat úvodní potápěčský kurz a získat minimálně jednoletou praxi jako potápěč. Se získanými zkušenostmi a prokázanými ponory, může postoupit do dalšího kurzu a získat oprávnění potápěč II. stupně a být zařazen jako výjezdový potápěč.

Ale ani pak nemůže být z bezpečnostních důvodů nasazován u všech mimořádných událostí a do libovolných hloubek. „Teprve když se může prokázat více potápěčskými ponory do určitých hloubek, pak může být zařazen do pokročilých kurzů.



Hasiči-potápěči musí ovládat nejen praxi, ale také teorii, která obnáší perfektní znalosti z fyziologie, anatomie, fyziky, první pomoci a musí vědět i o veškerém nebezpečí, které jim pod vodní hladinou může hrozit. Na konci všech kurzů potápěče prověří závěrečný test a praktická a ústní zkouška.

Kde asi skončí? Hasiči-potápěči pátráli po plavci v Labi

Hasiči - potápěči slouží nepřetržitě 24 hodin denně. Slouží vždy dva dny a třetí den se střídají s potápěči z Hradce Králové a Olomouce. Důležité je také říci, že potápěči zasahují v každém ročním období a v každou noční nebo denní hodinu.

Na pardubické stanici slouží potápěči v počtu 3-6 příslušníků na směnu, která trvá 24 hodin. Při složitějších zásazích jsou povoláváni další potápěči z volna.

(pšt, hasicskelisty.cz, zdroj a foto: HZS Pardubického kraje)