I když v průběhu roku je takových zásahů jen několik, pro hasiče i pro zvířata jsou mimořádně náročné a také nebezpečné.
"Zvířata jsou ve stresu, různě se brání, mohou zranit sebe, ale také zasahující hasiče. Když se síť objevila na trhu, uvažovali jsme o jejím nákupu, ale dostali jsme ji darem. Jsme zvědaví, jaký bude mít přínos. Pokud se osvědčí, jsme připraveni dokoupit sítě i na další stanice," řekl Jiří Bártek, náměstek krajského ředitele pro IZS.
Do současné doby museli hasiči používat technické prostředky, které měli zrovna k dispozici. "Ročně máme do deseti zásahů tohoto typu. Většinou pomáháme koním. Dosud jsme improvizovali, používali jsme hadice nebo popruhy, ty jsme pod zvířetem různě podvlékali a zachychovaly na jeřáb nebo na kladku. Tato síť je unikátní v tom, že se přizpůsobí anatomii zvířat různých rozměrů," vysvětluje výhodu novinky Jiří Bártek.
Hasiči hned po tom, co síť dostali, přešli k praktickým záležitostem. Novinku okamžitě vyzkoušeli sami na sobě, kdy roli figuranta převzal přímo jeden z hasičů. Kvůli zásahům v obdobných případech se hasiči zúčastnili speciálního školení v Brně.
Hasicskelisty.cz: Hasiči zachraňovali koně z jímky, prvně použili záchrannou síť
Osmihodinovým školením prošlo 12 hasičů z celého Plzeňského kraje. Školení probíhalo nejen na učebně, ale i v terénu. Hasiči měli možnost vyzkoušet si na modelu koně jeho záchranu v různých situacích pomocí sítě i jiných provizorních řešení.