Přezkoušení poplachových sirén slouží ke kontrole systému varování obyvatelstva před hrozícím nebo již vzniklým nebezpečím, v důsledku mimořádné události, popřípadě krizové situace a postupnému získávání návyku činnosti občanů na varovné signály HZS.
Proč vůbec houkají sirény? Pro případ hrozící či nastalé mimořádné události jako je např. povodeň nebo dopravní nehoda s únikem nebezpečné látky (chlór, čpavek, …) je například v Praze vybudována síť sirén, které dokážou obyvatele akusticky včas varovat. Celkově je na území hlavního města rozmístěno 420 sirén, z toho 222 sirén rotačních, které pouze houkají, a 198 elektronických - ty jsou navíc vybaveny modulem pro vysílání tzv. verbální informace.
Společně tvoří součást celorepublikového takzvaného jednotného systému varování a vyrozumění. Sirény je možné ovládat z operačních středisek Hasičského záchranného sboru ČR (dále HZS) a operačního střediska Krizového štábu hl. m. Prahy.
Při akustické zkoušce sirén, zpravidla první středu v měsíci ve 12:00 hodin, jsou sirény spouštěny na celém území hl. města. Jde o trvalý tón v délce trvání 140 sekund. Zkouška systému neproběhne pouze v případě již nastalé mimořádné události, kdy by hrozila dezinformace občanů, či v případě možných bezpečnostních rizik.