![[ title]](http://www.hasicskelisty.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_1db78146-fc79-47e4-9b71-505d1af43b60_c5f93f8e89bf1c0cff56736a829738d7_d44fcc1059f9fb8596b6cbe7cdde2a8b.jpg)
Provádět záchranu z jeskyně, studny, kanalizace a podobných prostor je velmi fyzicky a časově náročné a po technické stránce komplikované. Všudypřítomné mazlavé bláto, kapající a tekoucí voda, stísněné prostory, nedostatek kvalitních kotevních míst pro lana je náročné pro zachraňovaného i záchranáře. Při záchranné akci tohoto typu musí záchranáři postupovat šetrně s ohledem na zlomeniny, poškození páteře a další závažná zranění, která si zraněný způsobil pádem.
Do hlubin lezli záměrně. Výcvik zlínských hasičů – lezců v propasti Macocha
Výcvik se realizoval v bývalém vápencovém lomu Velká Dohoda u obce Holštejn se svolením pana majitele Ing. Evžena Tomáška. Část lomu je využívána k adrenalinovým aktivitám sportovně založených dospělých i dětí a jeho součástí jsou i 3 přírodní krasové jeskyně. Ve spolupráci se členem Moravského speleologického klubu, z.s., panem Petrem Egem, byla vybrána jeskyně, v které se již v minulosti udála ostrá záchranná akce, kdy návštěvník jeskyně uklouzl a vážně se zranil pádem do mnohametrové hloubky.
Pod dohledem tohoto zkušeného jeskyňáře provedli prostějovští hasiči - lezci sestup na dno jeskyně pomocí lanové techniky a následně byla provedena náročná záchrana zraněného figuranta s jeho transportem na povrch.
Druhá část výcviku se odehrála v ohromné hladomorně zříceniny hradu Holštejn, která je vysoká 17 m a její rozměry jsou 25 x 35 m. Zde hasiči procvičili s čelovými svítilnami pohyb v náročném terénu se spoustou proláklin a velmi hlubokých šachet.
Výcvik byl pro prostějovské hasiče - lezce velmi zajímavý a poučný, v praxi měli možnost vyzkoušet si prvky náročné záchrany zraněných osob ze stísněných prostor a pohyb v neznámém, náročném terénu.