Nutné je dodržovat i bezpečné vzdálenosti, kdy by měl mít každý spotřebič výrobcem stanoveny bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů.
Starat se o topidla a čistit je ukládá nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Když člověk údržbu zanedbá, může dostat pokutu 10 tisíc Kč, v případě vzniku požáru se částka může vyšplhat až na 25 tisíc korun.
Také pojišťovnu při rozsahu škod zajímá, zda majitel nic nezanedbal a pokud se zjistí, že nedodržel obecně platné požární předpisy a nařízení, má pojišťovna právo krátit pojistné plnění.
Na to, kolikrát komín čistit, odpovídá příslušná tabulka nařízení vlády. Záleží na výkonu spotřebiče a druhu paliva. Pro příklad - spotřebič s celoročním provozem na pevná paliva u běžného rodinného domu, kde je výkon do 50kW by čištění spalinové cesty mělo proběhnout 3x do roka. Pokud je člověk schopen cesty sloužící pro odtah spalin vyčistit sám, může to provádět svépomocí.
Něco jiného je však kontrola spalinové cesty a výběr tuhých znečišťujících částí. Tu provádí pouze osoba způsobilá v kominictví a musí proběhnout 1x za rok!
Když v komíně začne hořet, okamžitě se musí přestat topit, vybrat topeniště a volat linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehasit vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo výbuchu. Uhašení provedou pouze hasičí, kteří jsou vybaveni speciálním nářadím.
Lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad - například vloni byli liberečtí hasiči vysláni k události, kdy majitel u komínu uklouzl po střeše a zřítil se na zem.