Děti se totiž nadýchaly plynu po úniku z plynového spotřebiče, takzvané karmy. Informoval o tom Martin Kasal, mluvčí HZS Karlovarského kraje.
Událost se stala v Sokolově v Nádražní ulici, kde u podobného případu hasiči zasahovali už v minulosti. Před rokem si podobný případ dokonce vyžádal jeden lidský život. Přivolaná jednotka profesionálních hasičů ze stanice Sokolov na místě zjistila zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu. Ten unikl z plynového topidla typu karma.
Intoxikované děti převezla na pozorování záchranná služba, hasiči zajistili odvětrání bytu a stále prováděli měření s požitím detekční techniky. Teprve po snížení koncentrace na bezpečnou míru se ostatní obyvatelé bytu mohli vrátit.
Při používání plynových topidel je nutné dodržovat základní preventivní opatření. U plynových topidel typu karma je nutné zajistit dostatečné odvětrání místnosti, ve které je toto topidlo používané.
Takzvaná karma potřebuje pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu, jinak hrozí otrava oxidem uhelnatým, který se v místnosti hromadí a plynový hořák spotřebovává vzdušný kyslík, kterého pak může být v místnosti nedostatek.
Dobré je používat topidlo s teplotní pojistkou. Ta monitoruje teplotu spalin v odtahu do komína a dokáže spotřebič automaticky odstavit z provozu.
Další možností ochrany jsou hlásiče překročených limitů nebezpečných plynů ve vzduchu. Detektor je jednoduché zařízení, které monitoruje prostor, registruje zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého a podle stavu zamoření vydává výstrahu.
I starší plynový spotřebič může pracovat spolehlivě a bezpečně, podmínkou je ale jeho dobrý technický stav. Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik.